Bezpieczeństwo w dobrym stylu: Wskazówki doboru odpowiedniej automatycznie przyciemnianej przyłbicy autorstwa
Jamy Bulan, menedżera produktu wyposażenia komercyjnego w Lincoln Electric Company.


Przyłbica spawalnicza jest jednym z najważniejszych elementów osobistego wyposażenia ochronnego spawacza. Dobra przyłbica chroni oczy i skórę nie tylko przed iskrami, lecz również przed szkodliwym dla wzroku promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim, emitowanym przez łuk.

Jako jeden z najbardziej widocznych elementów ubioru ochronnego przyłbica daje też użytkownikom możliwość dodania osobistego akcentu do swego wyglądu. Mając to na uwadze dzisiejsze przyłbice są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Te cechy wizualne w oczywisty sposób zwracają uwagę, lecz podczas wyboru przyłbicy odpowiedniej do swych potrzeb spawacze powinni uwzględnić jej właściwości ochronne, połączone z komfortem.

 

Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet  

 
Odpowiednia przyłbica musi zapewniać łatwe i wygodne użycie przez cały dzień pracy, zapewniając elastyczne ustawienia oraz ochronę oczu i twarzy przed rozpryskami i iskrami, jak też szkodliwym promieniowaniem.

 

Dzisiejsze przyłbice są znacznie bardziej funkcjonalne niże jeszcze 10 czy 15 lat temu. Są one zaprojektowane tak, aby spełniać określone potrzeby spawacza przy dowolnej pracy. Wszystkie, włącznie z tymi najdroższymi, muszą spełniać wymagające normy bezpieczeństwa. W USA jest to przykładowo norma ANSI Z87.1, a w Kanadzie CAN/CSA Z94.3. Normy te dotyczą takich kwestii, jak przenikanie światła i płomienia oraz odporność na uderzenia.

Tradycyjne przyłbice

Niektórzy spawacze, zwłaszcza zajmujący się zawodowo spawaniem rur, wciąż wolą stosować tradycyjne przyłbice z trwale przyciemnionym szkłem. Chociaż są one trwałe i niedrogie, mają też kilka wad.

Przyłbica spawalnicza mająca stałe przyciemnienie może być trudniejsza w użyciu, gdyż spawacz musi podnosić ją za każdym razem, gdy chce sprawdzić spoinę, ustalić pozycję i przygotować się do spawania, a następnie opuścić ją z powrotem przed zajarzeniem łuku. Te powtarzalne czynności mogą powodować zmęczenie po całym dniu pracy. Poza tym w ciasnych i ograniczonych miejscach może to być utrudnione.

Również mniej doświadczeni spawacze mogą mieć problemy z trzymaniem uchwytu MIG, palnika TIG lub elektrody otulonej we właściwej pozycji przed rozpoczęciem spawania po opuszczeniu przyłbicy. Słabe rozpoczęcie spoiny może powodować jej wady, czyli coś, czego każdy spawacz z pewnością chciałby uniknąć.

 

 

 

 

Ochrona z automatycznym przyciemnianiem

Poważni zawodowi spawacze powinni rozważyć stosowanie bardziej zaawansowanych, automatycznie przyciemnianych przyłbic ze zmiennym w sposób ciągły sterowaniem, ustawiającym zaciemnienie od rozjaśnienia do pełnego przyciemnienia i z powrotem. Przyłbice te chronią w sposób ciągły przed emisją szkodliwego promieniowania i przyciemniają się do ustalonego stopnia w ciągu milisekund dzięki wykorzystaniu technologii ciekłokrystalicznej.

Przy użyciu takiej przyłbicy spawacze mogą wyraźnie widzieć po jej opuszczeniu, więc przygotowanie do wykonania spoiny może odbywać się, gdy przyłbica jest w pozycji roboczej. Umożliwiają one bardziej ciągłą pracę, redukując zbędne przestoje oraz konieczność dostosowywania położenia.


Uwagi dotyczące doboru

Jakie są więc najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić podczas doboru automatycznie przyciemnianej przyłbicy, która jest bezpieczna, wygodna i funkcjonalna? Bezpieczeństwo Komfort Wygoda Styl Istnieje szereg ogólnych względów doboru, pomagających spawaczom w wyborze przyłbicy najlepiej spełniającej ich potrzeby, jak też w znalezieniu takiej, która jest wygodna przez cały dzień.

Podczas oceny różnych automatycznie przyciemnianych przyłbic należy szukać modeli zapewniających pełną ochronę przed rozpryskiem i odpornych na uderzenia. Zakres widoczności przyłbicy również trzeba wziąć pod uwagę. Chociaż zależy to od preferencji, liczba spoin wykonanych poza pozycją może wpływać na wymagany zakres. Niektóre modele z automatycznym przyciemnianiem mają wymiary 97 x 62 mm lub więcej, co jest pomocne w zapewnieniu wyraźnego i naturalnego widoku w połączeniu z technologią LCD przyłbicy.

 

Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet
Pewne procesy, takie jak spawanie TIG cienkich materiałów, wymagają niższego poziomu zaciemnienia dla właściwej widoczności jeziorka spawalniczego w celu kontroli łuku i oceny prędkości ruchu.

     


Należy też zwrócić uwagę na czułość przyłbicy na światło. Wiele dostępnych przyłbic ma ustawienia umożliwiające przełączanie między zakresami, zapewniając przyciemnianie od 6 do 9 lub od 9 do 13. Ta skala pozwala spawaczom optymalizować przyciemnienie dla większego komfortu przy danym zastosowaniu. Każdy przemieszczający się między miejscami zastosowania, wymagającymi zmian napięcia, natężenia lub szybkości podawania drutu, może odnieść korzyści z tej elastyczności. Przykładowo spawanie grubszych materiałów przy większych natężeniach wymaga zwykle wyższych poziomów zaciemnienia. Spawanie MIG lub TIG przy mniejszych natężeniach najlepiej jest wykonywać z niskimi poziomami zaciemnienia w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności jeziorka spawalniczego.

Modele klasy premium pozwalają też użytkownikowi na kontrolę opóźnienia i czułości. Zmiana czułości przyłbicy na łuk pomaga w zapewnieniu, że ulega ona przyciemnieniu wtedy, kiedy użytkownik tego chce. Jeśli przykładowo w małej odległości pracują inni spawacze, można zmniejszyć czułość przyłbicy tak, aby zapobiec przyciemnianiu w momencie, gdy sąsiedni spawacz zajarza swój łuk.

Kontrola opóźnienia może służyć do wydłużania lub skracania czasu, w jakim przyłbica powraca do stanu rozjaśnienia po zakończeniu spawania. Może to być pomocne podczas sczepiania, gdy czas spawania jest krótki i operator planuje szybkie przemieszczanie się. Z drugiej strony wykonywanie długich spoin na grubych materiałach może wymagać ustawienia opóźnienia na dłuższy czas, aby operator nie musiał oglądać dużego i gorącego jądra zgrzeiny na końcu spoiny, dopóki nie ostygnie przez sekundę lub dwie. Generalnie opóźnienie można ustawić na 0,5 do 2 sekund.

 

  Należy też wziąć pod uwagę liczbę czujników łuku. Podstawowe i tańsze przyłbice mają jeden lub dwa czujniki, a modele premium przeważnie cztery. Przy większej liczbie czujników jest mniejsze prawdopodobieństwo, że przyłbica nie ulegnie wymaganemu zaciemnieniu. 

Należy też pamiętać, że przyłbice z automatycznym przyciemnianiem mają zewnętrzne lub wewnętrzne elementy sterowania swych funkcji. Sterowanie zewnętrzne zapewnia wygodę, umożliwiając wykonywanie pewnych ustawień już po założeniu przyłbicy. Z drugiej strony sterowanie takie obejmuje dodatkowe przewodu i może być narażone na uderzenia lub uszkodzenia, gdyż znajduje się poza przyłbicą. Sterowanie wewnętrzne, umieszczone na wkładzie wizjera, jest lepiej chronione i nie wymaga zewnętrznych przewodów. Jednak prawie każde ustawienie będzie wymagać zdjęcia przyłbicy.  

 

Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet

Sterowanie wewnętrzne jest stosowane zwykle w przyłbicach klasy premium i oferuje kontrolę dodatkowych parametrów.  W tym przypadku przyłbica ma dwa zakresy przyciemniania, 6-9 i 9-13. Ma też zaciemnienie, opóźnienie i czułość zmienne w sposób ciągły, jak też kontrolę stanu baterii.

 

Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet

 

Sterowanie zewnętrzne jest wygodne, lecz wymaga dodatkowych przewodów i może ulegać uszkodzeniom poza przyłbicą.

 

 

 

 

Przyłbice z automatycznym przyciemnieniem są zasilane na różne sposoby. Niektóre wykorzystują wymienne baterie litowe. Inne mają kombinację ogniw solarnych z wymiennymi bateriami litowymi, a pozostałe mają zasilanie solarne ze wspomaganiem bateryjnym. Każda z tych metod jest dobra. Wybór sprowadza się do osobistych preferencji. Przyłbice z wymiennymi bateriami oferują potencjalnie dłuższą żywotność niż inne i generalnie jest ona szacowana na pięć do siedmiu lat. Z drugiej strony użytkownikom stosującym modele z wymiennymi bateriami radzi się, aby mieli dostępne baterie na wymianę. Jeśli przyłbica ma wyłącznik, użytkownik musi pamiętać o wyłączeniu jej po użyciu.  

W przypadku intensywnego spawania ciężka przyłbica może znacząco zwiększać zmęczenie. Nowsze, lekkie przyłbice czynią spawanie bardziej bezpiecznym, łatwiejszym i wygodniejszym. Wiele z nich waży zaledwie od 534 do 602 g, nawet przy pełnej osłonie. Niektóre modele o mniejszym wizjerze i bardziej kompaktowej osłonie osiągają wagę 425 – 368 g.

Należy pamiętać, że przyłbicę trzeba przymierzyć dla zapewnienia komfortu. Trzeba sprawdzić, czy ma ona regulację w kierunkach góra – dół i przód – tył. Wiele przyłbic nie posiada regulacji przód – tył w celu dopasowania jej odległości od twarzy.  Może to być problem dla osób z dużymi głowami lub wydatnymi rysami twarzy. Należy też sprawdzić, czy przyłbica dobrze przylega do głowy. Trzeba ją założyć i zobaczyć, czy jej opadanie lub przechylanie umożliwia opuszczanie w kontrolowany sposób. Oznacza to, że niektóre przyłbice nie mają amortyzacji, opadając od razu na miejsce. Inne umożliwiają ustawienie oporu, a więc kontrolę szybkości opadania, oraz punktu końcowego, w którym przyłbica zatrzymuje się w pozycji spawania. Trzeba też sprawdzić, jak przyłbica zachowuje się w pozycji uniesionej. Czy łatwo się blokuje w zapadce, pozostając uniesiona podczas pracy na stanowisku? Czy jest dobrze wyważona w pozycji uniesionej i opuszczonej, aby nie ciągnęła użytkownika w przód? Przyłbice o słabym wyważeniu zwiększają napięcie szyi i ogólne zmęczenie podczas pracy.

Należy sprawdzić opaskę na czole. Czy jest miękka i chłonna oraz dość lekka, aby zwiększać komfort podczas zatrzymywania potu z dala od oczu?

   Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet
Należy określić, czy przyłbica daje uczucie wyważenia w pozycji opuszczonej i uniesionej dla redukcji zmęczenia.

 

 

 Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet
Niektóre przyłbice są trudne w dopasowaniu.
Inne nie.

                    

 

Oprócz zdolności do automatycznego przyciemniania i łatwości dopasowania dzisiejsze zaawansowane przyłbice oferują też inne opcje. Wiele modeli ma przykładowo powiększający "wizjer", pomagający starszym lub krótkowzrocznym spawaczom w zobaczeniu jeziorka spawalniczego z odpowiednią ostrością. W środowiskach wymagających kasków ochronnych, takich jak place budowy i inne miejsca pracy, niektóre modele mogą być wyposażone w adapter umożliwiający jednoczesne noszenie kasku i przyłbicy dla pełnej zgodności z wymogami bezpieczeństwa. 

Niektóre przyłbice mają też funkcję trybu szlifowania, pozwalającą na ich użycie jako osłony szlifierskie. Funkcja ta jest idealna podczas prac przygotowawczych lub wykończeniowych.

Przyłbica dla każdego

 

Ponieważ przyłbice są dobrze widoczne i wciąż noszone w miejscu pracy, są też świetnym sposobem na wyrażenie osobowości spawacza na placu budowy lub w warsztacie. Oferują więcej niż tylko bezpieczeństwo i funkcjonalność.


 

 

 

 

Dzisiejsze przyłbice spawalnicze są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, nie tylko w standardowej czerni. Personalizacja nie musi się na tym kończyć. Wiele modeli oferuje zestawy personalizacyjne z naklejkami, a inne są oferowane z gotowymi wzorami, przedstawiającymi bohaterów komiksów, samochody wyścigowe, flagi, czaszki, wzory tatuaży lub nawet anielskie skrzydła, które zostały zaprojektowane specjalnie dla kobiet spawaczy.

 

Podczas doboru właściwej przyłbicy wybór może być z początku przytłaczający z uwagi na mnogość funkcji bezpieczeństwa i komfortu, a także dostępną personalizację. Należy jednak powiedzieć, że w tym zalewie możliwości istnieje przyłbica dla każdego spawacza i jego budżetu.

Viking Welding Helmets Logo 

  Tips for Choosing the Right Auto-Darkening Welding Helmet
Dzisiejsze przyłbice są dostępne z wieloma wzorami, odzwierciedlającymi styl życia i życzenia użytkownika. Grafika jest trwała i barwna, dzięki czemu przyłbice te mają taką samą żywotność jak pozbawione wzorów.